Українська стане символом нашого відродження

 та перемоги української нації

Визначено переможців І етапу Міжнародного конкурсу знавців української мови ім. П.Яцика, який відбувся на кафедрі мовознавства 7 грудня.

Учасників привітала завідувач кафедри мовознавства Лариса Євстахіївна Азарова. У своїй промові вона розповіла про історію славетного конкурсу та його талановитого засновника Петра Яцика – канадського підприємця українського походження, відомого мецената, популяризатора української мови, культури, історії у світі. Про значення мови в боротьбі за незалежність, а також про умови конкурсу розповіла організатор – доцент кафедри мовознавства Людмила Анатоліївна Радомська.

Цьогоріч для участи в конкурсі зареєструвалися 62 студенти-першокурсники всіх факультетів університету, традиційно найактивнішими виявилися студенти ФІТКІ та ФІІТА. 51 учасник впорався із тестовими завданнями та надіслав творчу роботу для перевірки журі. Приємно, що студенти поділилися своєю зрілою громадянською позицією, критичним баченням мовної ситуації в Україні.

Кожен із них по-своєму відзначив своє ставлення до мови, зокрема дав відповідь на питання, чи змінилося воно після початку повномасштабного вторгнення росії в Україну.

Ось декілька відповідей, які студенти надсилали через онлайн-опитування.

Шиманська Софія, ФІІТА: «Після повномасштабного вторгнення ₚосії в Україну 24 лютого, для мене мова стала не лише засобом спілкування, а й символом національної єдності та супротиву зовнішньому втручанню. Зараз, як ніколи раніше, я розумію важливість підтримки та збереження рідної мови як частини національної ідентичності в умовах викликів, які ставляться перед Україною».

Павлик Нікіта, ФІТКІ: «Моє ставлення до української мови радикально змінилося. Якщо раніше використовував її в обмеженому обсязі, тепер українська стала для мене не лише мовою комунікації, але й виразником національної самосвідомості. Відтепер у мене розкладка клавіатури обмежена лише двома мовами – українською та англійською».

Суліма Юрій, ФІТКІ: «Повномасштабне вторгнення остаточно виявило необхідність берегти рідну мову задля порятунку країни. До того ж у мене з'явилося чітке бажання слідкувати за чистотою власної мови через викорінення русизмів».

Майструк Владислава, ФБЦЕІ: «Повністю відмовилася від російського контенту, перестала спілкуватися з людьми які розмовляють російською мовою».

Антонюк Анна, ФІІТА: «Я не приділяла значної уваги мові, проте повномасштабне вторгнення змінило мої думки. Це сприяло моїй тотальній українізації,  я повністю відмовилась від всього російського, популяризую рідний контент».

Марчишин Іван, ФІТКІ: «На мою думку, 24 лютого люди начебто прокинулись: активізувався процес українізації, який за всі роки української незалежності активно придушували зацікавлені особи з боку країни-агресора».

Остапенко Анна, ФМІБ: «Вважаю, що тепер не повинно бути варіантів — лише державна!»

Калашник Євгеній, ФЕЕЕМ: «Я почав вживати менше суржику та русизмів».

Іванова Людмила, ФІТКІ: «Моє ставлення до української мови змінилося кардинально. Я почала вивчати як мову, так і літературу України, адже саме ці знання дали мені можливість відчути важливість української мови в нашому суспільстві та моєму житті».

Безвода Олександр, ФМТ: «Завжди вважав, що українську мову потрібно вивчати і в Україні люди повинні розмовляти тільки українською мовою».

Онищук Вячеслав, ФІЕС: «Найкраще описують моє ставлення до мови слова Олеся Гончара: «Мова - це не просто спосіб спілкування, а щось більш значуще. Мова - це всі глибинні пласти духовного життя народу, його історична пам'ять, найцінніше надбання віків».

Демченко Вероніка, ФІТКІ: «Після повномаштабного вторгнення росії в Україну 24 лютого 2022 року я зрозуміла, наскільки важливо розмовляти рідною мовою. Адже в такий час мова є нашою зброєю, яка наближає нас до перемоги».

Журі конкурсу у складі викладачів кафедри мовознавства визначили авторів найкращих робіт та тих, кому вдалося впоратися зі всіма тестовими завданнями, – вони представлятимуть ВНТУ на обласному етапі конкурсу в січні 2024 року та матимуть змогу позмагатися за найвищу нагороду (іменні стипендії Президента України).

Переможці конкурсу

1 місцеКопильцева Анастасія Ігорівна, МВКД-23б, ФМІБ;

               Рудик Яна Андріївна, 2ПІ-23б, ФІТКІ;

2 місцеІванова Людмила Євгеніївна, 1БКС-23б, ФІТКІ;

3 місцеСуліма Юрій Олександрович 5ПІ-23б ФІТКІ.

Загальні результати конкурсу публікуємо в таблиці нижче.