Виховна робота на кафедрі мовознавства є невід’ємною частиною навчального процесу, поєднує навчальні заняття та позааудиторні виховні заходи, що сприяє поглибленню знань студентів з української мови, історії та культури народу, його традицій.
Ефективною є така система занять, коли українознавчий матеріал використовується як основа навчальної діяльності, призначений для вивчення, збереження та використання пам’яток матеріальної і духовної культури народу. Тому на кафедрі створений музей-кабінет етнографії (ауд.2325), експонати якого збирали викладачі та студенти. Співпраця була творчою й натхненною, у результаті чого клас-музей з задоволенням відвідують українські та іноземні студенти.
Кафедра бере активну участь у підготовці та організації культурних заходів університету: знаменних подій у житті університету та факультету, проведення читацьких конференцій, тематичних вечорів, тижнів української мови, зустрічей з видатними людьми, конкурсів, олімпіад, фестивалів, виставок тощо.
Щорічно проводиться свято до Дня університету за активної участі українських та іноземних студентів, під час якого глядачы ознайомлюються з історією заснування і розвитку ВНТУ, проводиться презентація факультетів, різноманітні конкурси та вікторини.
З радощами та проблемами студентів нас знайомить захід, «Студенти всіх країн, єднаймося!», де студенти різних країн презентують культурні надбання своєї країни, а також із гумором описують свої студентські будні.
Гарною традицією у нашому університеті стала організація кафедрою мовознавства святкування Міжнародного дня рідної мови, під час якого можна почути поезії та пісні іспанською, португальською, французькою, арабською, китайською та звичайно ж, українською мовами.
Березень розпочинається шевченківськими днями. У нас це Шевченківські читання, де українські й іноземні студенти висловлюють свою пошану Кобзареві. Вони декламують поезії Тараса Григоровича, співають пісні на його слова, роблять постановки за мотивами його прозових та драматичних творів.
З огляду на специфіку роботи кафедри мовознавства обов’язковим є проведення різноманітних екскурсій. Обов’язковими для слухачів підготовчого відділення є: ознайомлювальні та навчальні екскурсії до Вінницького краєзнавчого музею з метою ознайомлення з історією та природою рідного краю, до Картинної галереї, до музею–садиби М.Пирогова та усипальниці, до музею М.Коцюбинського, на вистави музично-драматичного театру ім. Садовського, до Експоцентру – на виставки «Комп'ютери та оргтехніка», «Товари українських виробників», «Різдвяні подарунки» тощо.
Крім того, викладачами кафедри організовуються також екскурсії для українських та іноземних студентів до різних міст з метою ознайомлення їх з культурною спадщиною українського народу. Так, студентсько-викладацький колектив відвідав дендропарк «Софіївку» в Умані, Хотинську фортецю, Кам’янець-подільські замки, Музей культури й побуту у Чернівцях.
Такі поїздки не лише культурно збагачують студентів, але й створюють дружню та невимушену атмосферу, що вкрай важливо для успішної адаптації іноземців в Україні