24 лютого 2020 р. у Вінницькому національному  технічному університеті відбувся показ документального фільму «Соловей співає», який відвідали викладачі кафедри мовознавства Поздрань Ю. В. та Сташкевич І. А. разом з іноземними студентами.

Стрічка є новаторським  монументальним дослідженням мовного питання, яке наразі є вельми актуальним в Україні. За словами режисерки фільму Лесі Воронюк, це спроба перенести мовне питання з площини політичної у площину просвітницьку. Із цим завданням режисерська група впоралася на високому рівні, адже фільм розвінчує найпоширеніші міфи про функціонування української мови в Україні. У фільмі наведено достовірні факти, зразки документів, переконливі результати історичних досліджень та мовних експедицій, висвітлено багато особистих історій людей,  зіставлено протилежні думки та погляди. Автори фільму аргументовано доводять важливість мовного питання та факти лінгвоциду.

Режисер-постановник документального фільму Сергій Кримський пояснює, що у фільмі майже не використовується закадровий текст, що робить його дуже переконливим і об’єктивним.

Ретельну увагу у фільмі приділено болючому питанню захисту російськомовного населення в Україні, адже саме з цього розпочалася інформаційна, гібридна війна, що триває донині. Розвінчання цього та інших міфів у стрічці проходить крізь призму досвіду інших країн, зокрема Білорусі та Ізраїлю. На прикладі цих держав глядач розуміє, що саме мова завжди була і є одним із найважливіших факторів національної безпеки та збереження цілісності. Мова об’єднує народ в єдине ціле!

Для іноземних студентів перегляд цього фільму був корисним не лише з погляду розвитку навичок розуміння української мови, а, насамперед, дав їм змогу зрозуміти, чому на вулиці вони чують суржик, чому багато українців розмовляють російською мовою і що це є згубним явищем для української держави. Картини війни, знищення державного прапора, розповідь матері та маленького сина про те, як вони перейшли на українську мову в повсякденному спілкуванні, викликали сльози та щире співчуття.

Фільм «Соловей співає» є, на нашу думку, своєрідним застереженням молодому поколінню українців, щоб нашу країну не спіткала доля Білорусі, де молодь зовсім не володіє  рідною мовою.

Для нас різниця є…